HISTORIA RAWICZA W PIGUŁCE…

 • Miasto powstało na terenie wsi Sierakowo, wzmiankowanej w 1310 r. Zgodę na założenie Rawicza Adam Olbracht Przyjma-Przyjemski otrzymał od króla Władysława IV w 1638 r. Od początku swojego istnienia Rawicz stał się miejscem schronienia dla śląskich protestantów, dzięki którym szybko zyskał pozycję jednego z najważniejszych ośrodków rzemieślniczych w Wielkopolsce.
 • W 1663 r. Jan Opaliński założył przy granicy terenów Rawicza „Nowe Miasto”. Powstała tam rezydencja właścicieli oraz klasztor i kościół Reformatów, zniszczone przez pożar w 1707 r. Po pożarze oba miasta zostały otoczone wspólnymi wałami i fosą.
 • W latach 1705-1706 przez kilka miesięcy Rawicz był siedzibą króla Szwecji Karola XII.
 • W XVIII w. Rawicz był najsilniejszym ośrodkiem sukienniczym w całej prowincji. Miejscowe wyroby docierały m.in. do Rosji i Chin. Sprzedawano wówczas około 32 tys. postawów sukna rocznie. Cech sukienniczy założono w 1640 r.
 • W okresie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. miasto na krótko zajęte zostało przez oddziały powstańcze.
 • W 1794 i 1801 r. Rawicz niszczony był przez pożary. Spłonęła wówczas trzecia część miasta.
 • W 1812 r. do Rawicza wkroczył z wojskami brat Napoleona, król Westfalii Hieronim.
 • W 1827 r., w. w budynkach skasowanego klasztoru franciszkanów, utworzono słynne rawickie więzienie.
 • W latach 1840-1850 na miejscu dawnych wałów obronnych i fosy powstały planty.
 • W 1856 r. Rawicz zyskał połączenie kolejowe z Wrocławiem i Poznaniem, a w 1857 zbudowano w mieście gazownię, drugą po poznańskiej.
 • W 1887 r. Rawicz został stolicą powiatu rawickiego.
 • W okresie powstania wielkopolskiego 1918-1919 o miasto toczone były ciężkie boje. Do Polski Rawicz powrócił jednak dopiero 17 stycznia 1920 r.
 • W latach 1925-1939 istniał w Rawiczu Korpus Kadetów, przygotowujący przyszłą kadrę oficerów.
 • 1 września 1939 roku wkroczył do Rawicza mały oddział niemiecki. W ratuszu nastąpiło przejęcie władzy przez okupanta i powołanie tymczasowego burmistrza. Jednak wobec nasilającej się strzelaniny, oddział wycofał się. Hitlerowcy zajęli ponownie miasto 5 września. Pierwsze egzekucje na ludności polskiej miały miejsce już w październiku 1939 roku. W rawickim więzieniu w latach okupacji zamordowano około 1300 osób.
 • 22 stycznia 1945 roku niespodziewany atak czołgów Armii Czerwonej zaskoczył Niemców, którzy w popłochu wycofali się z miasta. Rawicz został wyzwolony, lecz nie oznaczało to wolności. Władzę sprawowała Komenda Wojenna Armii Czerwonej. W mieście przebywało do 1946 roku około 15 tysięcy Rosjan. Znowu ponurą sławę zyskało rawickie więzienie. Od wczesnego lata 1945 roku więziono tu byłych żołnierzy Armii Krajowej i działaczy opozycyjnych. Rawicz w latach 1945-1956 był jednym z największych i najcięższych więzień przez, które przewinęło się ponad 19 tysięcy więźniów politycznych, a liczba udokumentowanych ofiar reżimu wynosi 142 osoby.
 • Po wyzwoleniu stan rolnictwa i przemysłu był katastrofalny. Przystąpiono do usuwania śladów zniszczeń wojennych. Nacjonalizacja zakładów oraz reforma rolna nie przyniosły spodziewanych efektów. Dopiero od połowy lat 50-tych nastąpił stopniowy rozwój. Najbardziej dynamiczny okres przypadł na przełom lat 60-tych i 70-tych. Powstało wówczas wiele nowych zakładów, zmodernizowano infrastrukturę miasta, gwałtownie wzrosło budownictwo mieszkaniowe. Po reformie administracyjnej w połowie 1975 roku Rawicz znalazł się w granicach województwa leszczyńskiego, stając się jednym z najważniejszych jego ośrodków. Po reorganizacji państwa od stycznia 1999 roku Rawicz ponownie stał się siedzibą powiatu w tradycyjnych granicach ziemi rawickiej w województwie wielkopolskim.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s